Opublikowany przez: monika.g 2015-11-16 09:34:16
HPV to skrót angielskiej nazwy wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus). Wirus ten ma już ponad 100 wykrytych przez naukowców odmian i w związku z tym powoduje różne objawy. W łagodnym przebiegu może prowadzić do zmian w postaci brodawek na skórze lub kłykcin kończystych. Jednak w postaci zaawansowanej, zwłaszcza rozwijającej się przez długi czas niezauważenie może stać się przyczyną nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy i rak prącia. Zakażenie wirusem HPV jest jedną z najczęstszych chorób wenerycznych naszych czasów.
(photl.com @ HPV objawy)
W jaki sposób dochodzi do zakażenia HPV?
Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową, więc narażony na nią jest każdy, kto jest aktywny seksualnie. Przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z naskórkiem osoby zakażonej. Wirusem, można się zarazić nie tylko poprzez kontakt waginalny, ale również oralny i analny. Objawy HPV nie są widoczne od razu po zakażeniu. Organizm najpierw próbuje sam sobie poradzić z infekcją, objawy mogą wystąpić nawet kilka miesięcy po zakażeniu. Wirus HPV może być również niebezpieczny w czasie ciąży, ponieważ w czasie porodu może dojść do przeniesienia wirusa na dziecko. Jednak mimo takiego niebezpieczeństwa HPV nie zagraża płodowi w czasie ciąży. Kobieta ciężarna, u której wykryto wirusa brodawczaka nie musi się obawiać, że może poronić lub urodzić przedwcześnie. Udowodniono, że wirus ten nie zagraża ciąży.
HPV objawy
Często wirus HPV nie wywołuje żadnych niepokojących objawów. Organizm sam go zwalcza nie powiadamiając, że w ogóle zaistniała jakaś infekcja. Jednak jeśli układ immunologiczny nie jest na tyle silny, aby samoistnie usunąć wirusa to wtedy mogą pojawić się tzw. kłykciny kończyste, czyli podłużne brodawki w okolicy narządów płciowych mające kształt ziarenek ryżu. Są one niebezpieczne, gdy oprócz zewnętrznych narządów płciowych, zaatakują również narządy wewnętrzne: u kobiet pochwę i szyjkę macicy, a u mężczyzn żołądź, krocze i odbyt. Mogą pojawić się także w okolicach jamy ustnej i w gardle.
Innymi objawami HPV są upławy, bóle w podbrzuszu, ból podczas stosunku. Nie są one tak oczywiste jak kłykciny, ale gdy się pojawią, zwłaszcza, gdy występują wszystkie naraz, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Zignorowanie któregokolwiek z objawów HPV może doprowadzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych nabłonka szyjki macicy lub prącia, co może skończyć się rakiem.
Wirus HPV powoduje również powstawanie brodawek w innych miejscach niż narządy płciowe. Brodawki mogą pojawić się na dłoniach, stopach, powiekach i są spowodowane łagodną odmianą wirusa.
HPV badanie i leczenie
Jeśli obawiasz się, że możesz być zarażona wirusem brodawczaka wykonaj cytologię. Badanie to pozwala na wykrycie wszystkich odmian wirusa HPV, a wczesna diagnoza jego niebezpiecznej odmiany może zapobiec rozwojowi raka. W przypadku tego wirusa stosuje się tylko leczenie objawowe, ponieważ nie ma jeszcze leku na HPV. Istnieje natomiast szczepionka, należy przyjąć jej 3 dawki, aby uodpornić się na wirusa. Zalecana jest już młodym dziewczynom, które jeszcze nie współżyły oraz dorosłym kobietom aktywnym seksualnie.
Leczenie objawów polega głównie na aplikowaniu na powstałe kłykciny i brodawki specjalnych maści z lekami przeciwwirusowymi. Stosuje się również laseroterapię, zamrażanie ciekłym azotem bądź ostatecznie chirurgiczne usunięcie zmian. Jednak z powodu obecności wirusa HPV na błonach śluzowych chorego kłykciny kończyste mogą ponownie się pojawić i leczenie trzeba powtórzyć.
Zapobieganie HPV
Najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem jest zapobieganie zakażeniu. Aby uniknąć zakażenia wirusem HPV należy ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Nawet będąc w stałym związku mogą pojawić się objawy wirusa przeniesionego przez poprzedniego partnera i ujawnionego nawet po kilku miesiącach od zakażenia. Czas eliminacji wirusa z organizmu wynosi około 2 lata. W tym okresie osoba podejmująca kontakty seksualne może nieświadomie zarazić swojego partnera. Prezerwatywy tylko częściowo chronią przed wirusem. Nie są one w stanie wyeliminować zupełnie ryzyka zakażeniem. Jedyną, pewną metodą uniknięcia zakażenia wirusem HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi. Jednak ze względu na możliwość bezobjawowego przebiegu choroby nie ma 100 procentowej pewności, że dana osoba nie jest zakażona.
Najważniejsze sposoby zapobiegania zakażeniu wirusem HPV:
ograniczenie liczby partnerów seksualnych,
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Obowiązkowa szczepionka przeciw HPV? Weź udział w sondzie!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
94.254.*.* 2018.07.25 12:13
Witam wszystkich. ponad dwa lata walki z wirusem, prawie 15tys wydane na laseroterapia, leki itp. Odmawianie se wszystkiego co może powodować nawroty. Przeczytane chyba wszystkie internety świata i wszędzie wiadomości ze nie ma na to leku ze organizm sam musi to zwalczyć. [wymoderowano] ! Idzie ten wirus usunąć z organizmu i to wcale nie są jakieś wielkie pieniądze. Mi i paru znajomym pomogły zabiegi na generatorze plazmowym rpz 14 który wymyślił jakiś tam Rifl. Sam zabieg jest zabiegiem bezkolizyjnym czy jakoś tak. Oznacza to ze siedzisz se wygodnie w fotelu przez pare godzin, donoszą Ci wodę, kawunie czy kto co woli do picia a generator wytwarza plazmę o danej częstotliwości która wprowadza dany wirus, bakterie, czy inny patogen w drgania, który po czasie pęka a organizm usuwa go z organizmu :) o tym sposobie powiedział mi mój przyjaciel który studiuje medycynę z granica i sam powiedział ze jest to medycyna niekonwencjonalna i żaden lekarz ani nikt związany z przemysłem farmakologicznym mi tego nie powie ponieważ to nie jest w ich interesie. Obiecałem se ze jeśli naprawdę to pomoże to podzielę się ta nowinka na forach. Moge dodać jeszcze ze same klykciny przynajmniej te mniejsze znikły mi same a te których organizm nie dał rady sam usunąć potraktowałem kremem aldara, warto także do kąpieli dodawać se olejku eterycznego z drzewa herbacianego i suplementowac się witaminkami. Pozdrawiam i głowa do góry :))
aga222 2016.04.17 23:09
mój mąż jest moim pierwszym i jedynym partnerem jednak postanowiłam się zbadać na wirus hpv i kupiłam test z medgenetix, nie był drogi bo kosztował ok 180 zł więc długo się nie zastanawiałam a jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.
aga222 2016.04.17 23:09
mój mąż jest moim pierwszym i jedynym partnerem jednak postanowiłam się zbadać na wirus hpv i kupiłam test z medgenetix, nie był drogi bo kosztował ok 180 zł więc długo się nie zastanawiałam a jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.